Giriş Yap
0

Ürün iadelerinde işlem nasıl yapılıyor?


 

Eğer yenistoksuz.com kaynaklı bir iade söz konusu olursa (yanlış ürün gönderimi, eksik ürün, bozuk ürün gönderimi) burada iadeler yenistoksuz.com'a yapılır ve bayiye sadece ürün bedeli bakiye olarak geri ödenir, eğer problemin telafi edilmesi istenirse yenistoksuz.com ürünün gönderimini tekrar yapar ve bayiye herhangi bir geri ödeme yapmaz. Eğer bayi, müşteri ve kargo kaynaklı bir problem söz konusu olursa (ürünün kargoda kırılması, müşterinin herhangi bir sebeple ürünü iade etmesi, beğenmemesi, kargoyu teslim almaması, siparişten vazgeçmesi, bir süre kullandıktan sonra bozulması, ürünün kargoda kırılması çatlaması bozulması, bayinin yanlış ve eksik bilgi girmesi vb.) burada ürün bedeli ve kargo bedellerinin geri ödemesi yapılmaz. Bayi burada siparişini sürekli takip etmekle, müşteri ile sürekli irtibat halinde olmakla yükümlüdür. Kargo kaynaklı problemlerde hasar tespit tutanağı veya durum tespit tutanağı tutulması gerekmektedir. Müşteriye gidip gelen kargolar yenistoksuz.com tarafından tekrar satışa sunulmamaktadır.

 

Hediye paketi veya özel kutulama yapıyor musunuz? Müşteriye ürünler ne şekilde gönderiliyor?


 

Hayır şu an böyle bir hizmetimiz söz konusu değil. Ürünler kargo genel olarak kargo poşeti veya isimsiz kutular ile gönderiliyor, sizin bilgilerini içeren bir çıktı kargo içerisine koyulmaktadır.

 

Sizinle nasıl iletişim kurabilirim?


 

Telefon ile şu an için destek veremiyoruz ancak xml ile ilgili her konuda xml@yenitoptanci.com ve operasyonla ilgili destek@yenistoksuz.com maillerinden ve yenistoksuz.com üzerindeki canlı destekten bilgi alabilirsiniz.

 

Fatura kesimi ve gönderilmesini nasıl yapıyorsunuz?


 

Faturalar Erkal Trading firması tarafından otomatik olarak e-arşiv formatında tarafınıza kesilip mail yolu ile gönderiliyor.

 

Bayinin bütün sipariş operasyonunda sorumlulukları nelerdir?


 

Siparişi yenistoksuz.com a geçtikten sonra panellerden durumu kontrol edilmeli, eğer bir problem sipariş durumu değişmedi ise yenistoksuz.com da canlı destekten bilgi alınmalıdır. Siparişler kargolandıktan sonra teslim edilmedi ise önce kargo firması, sonra müşteri aranmalı ve siparişin teslim başarılı ile teslim edilmesi için gerekli çaba gösterilmelidir.  Eğer sipariş iade edilecekse sisteme kendi lokasyon bilgisini girmeli ve iadeleri kendisi almalıdır.

 

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz fiyatlar nedir? 


 

Biz ARAS ve MNG KARGO firması ile çalışıyoruz. 

<